Każdy, kto posiada swój dom marzy o pięknym trawniku. Idealnie przystrzyżony, dopasowany do całości stanowi bardzo ważny element dekoracyjny domu. Jednak ci, którzy już posiadają trawnik wiedzą, że jego założenie i pielęgnacja wcale nie są takie proste jakby się to wydawało. Jest wielu wrogów pięknego trawnika oraz wiele pokus czyhających na ogrodnika.
Założenie trawnika wiąże się z wieloma decyzjami. Przede wszystkim, aby założyć trawnik, należy ukończyć budowę elementów małej architektury, zakończeniu prac związanych z układaniem wszystkich instalacji, uporządkowaniem rabat i posadzeniu roślin. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe podłoże. Jest to ważne, albowiem trawnik ma zdobić nie szpecić ogród. Trzeba pamiętać, że młoda trawa jest niezwykle delikatna i wrażliwa na wszelkie naciski, zatem wożenie po niej taczką roślin może skończyć się jej wydeptaniem.
Aby trawnik mógł cieszyć właścicieli, należy najpierw oczyścić teren pod niego. Trzeba usunąć wszystkie kamienie, gruz, chwasty czy śmieci, a także gałęzie, liście czy korzenie usuniętych roślin. Potem trzeba ułożyć ewentualne instalacje podziemne, w tym nawodnienie i elektryczne kable, a także wykonać drenaż. Po tych czynnościach należy przekopać ziemię. Do tego najlepiej użyć glebogryzarki, która spulchnia i miesza podłoże jednocześnie. Jeśli nie zna się rodzaju gleby, należy ją poznać. Jest to ważne ze względu na konieczność lub jej brak nawożenia terenu odpowiednimi nawozami. Potem wyrównujemy teren, kształtujemy obszar przyszłego trawnika i wykańczamy brzegi. Dopiero tak przygotowany grunt może być przeznaczony do założenia trawnika.
Kolejnym krokiem jest wybór sposobu założenia trawnika – czy będzie on z siewu czy z rolki. Trawnik z siewu najlepiej wysiać wiosną. Dobrym miesiącem jest kwiecień lub początek maja. Ziemia wówczas osycha, a temperatura przy gruncie oscyluje na poziomie co najmniej 10 stopni Celsjusza. Można także pokusić się o wysianie trawnika pod koniec lata, czyli w drugiej połowie sierpnia i do końca września. Ważne jest, żeby było ciepło, ale nie było upałów, a gleba powinna być lekko wilgotna. Można więc wówczas pokusić się o rzadsze podlewanie, choć bardziej odpowiednie będzie zraszanie niewielkim strumieniem. Siewki są bardzo wrażliwe na brak wody. Kiedy mają za sucho, szybko wysychają i umierają.
Trawnik z rolki jest o wiele wygodniejszy z tego względu, ze od razu można cieszyć się efektem pięknej i miękkiej trawy. Jednak należy go rozkładać wiosną lub późnym latem, albo wczesną jesienią. Jest bardziej odporny na mróz, więc niektóre typy można rozkładać nawet w listopadzie.