Plumeria to jeden z najpiękniejszych kwiatów na świcie. Uznawany jest także za kwiat osób zakochanych. Delikatne kwiaty tej pięknej rośliny potrafią zauroczyć każdego, a do tego rozprasza wokół siebie przepiękny zapach. W warunkach domowych roślina osiąga maksymalnie metr wysokości. Liście są zielone, mierzą do 30 centymetrów i gromadzą się na końcach pędów.

Naturalnym środowiskiem Plumerii jest Ameryka Południowa, gdzie występuje jako szeroki krzew lub niewielkie drzewo, które osiąga wysokość do 8 metrów. Można ją także spotkać w ogrodach w Południowej Europie. Można więc wywnioskować, jakie warunki do wzrostu i kwitnienia są potrzebne tej roślinie. Plumeria lubi ciepły i wilgotny klimat, więc w Polsce raczej na podwórku nie przeżyje długo. Ciekawostką jest to, że można kupić jej sadzonki lub nasiona i wyhodować ją samemu w domu. Okres kwitnienia przypada na porę ciepłą, czyli od wiosny do lata, a nawet jesieni. Jednak kiedy kwitnie, nie można oderwać od niej wzroku. Jej kwiaty są drobne, pięciopłatkowe. Ich kolory są różne, ale najczęściej białe z żółtym środkiem. Płatki są zazwyczaj zwinięte ku sobie. Zapach kwiatów określany jest jako delikatny, słodki o lekkiej migdałowej nucie. Najintensywniej zapach unosi się nocą wabiąc nocne motyle, które zapylają kwiaty. Z kwiatami związana jest legenda, która mówi o tym, że zapach tej rośliny wskazuje drogę do ludzkich osad zagubionym wędrowcom.

Plumeria jest rośliną ciepłolubną, kocha słońce i dlatego warto ustawić ją na parapecie wschodniego lub południowego okna. Latem można wystawić ją na balkon lub do ogrodu. Najbardziej lubi podłoże dedykowane kaktusom, choć może poradzić sobie także z podłożem uniwersalnym. Roślina lubi także wilgotne powietrze i podłoże. Należy jednak uważać, aby jej nie utopić, bo przy dużym zawilgoceniu jej korzenie mogą zgnić. Zatem można ją podlać dopiero, kiedy na głębokości 3 centymetrów podłoże będzie suche. Doniczka, w której rosnąć ma kwiat musi mieć dziury odprowadzające nadmiar wody. Aby pięknie rosła, potrzebuje nawozu. Najlepszy będzie ten do kaktusów. Podlewać nim należy co 15 dni. Zimą Plumeria powinna odpocząć. Przenieść ją należy do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 13 do 15 stopni Celsjusza. Wóczas należy ograniczyć podlewanie. Co dwa lata należy przesadzić roślinę do większego pojemnika. Należy to robić w okresie kwitnienia.

Jako ciekawostkę można wskazać, iż odwiedzając wyspy Pacyfiku, można otrzymać od tubylców wieniec z kwiatów plumerii, który wieszany jest na szyi. Jeśli się kogoś kocha, to warto podarować mu ten kwiat. Jest on bowiem odczytywany jako obietnica miłości i wierności. To właśnie ten kwiat najczęściej służy do wykonania dekoracji na ślub i wesele.