Kiedy zakłada się ogród, to chce się go osłonić od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Często obok betonowych czy drewnianych płotów pojawiają się iglaki. Ponieważ zachowują zimą swoje igły i kolor, stanowią doskonały „materiał” na żywopłot. Jednak mnogość gatunków tej grupy roślin sprawia, że dobranie właściwej odmiany jest dość trudne. Jakie iglaki wybrać, by sprawdziły się jako naturalna ściana?
Iglaki w ogrodzie to wiele korzyści. Nie dość, ze są to rośliny zimozielone, to jeszcze o wiele lepiej niż zwykłe ogrodzenie zatrzymują kurz i zanieczyszczone uliczne powietrze. Rośliny te sprzyjają relaksowi, dają zaciszne i przytulne otoczenie, a także przyczyniają się do powstania mikroklimatu w ogrodzie, a to dlatego, że wydzielają tlen i parę wodną, a pochłaniają dwutlenek węgla. Do tego są gęste, a niektóre gatunki mają regularny stożkowy lub kolumnowy kształt. Są także podatne na formowanie, choć nie wymagają częstego i intensywnego cięcia. Posadzone w zwartym szyku, kiedy dorosną, formują gęsty, nieprzenikliwy szpaler. Jeśli więc myśli się o stworzeniu żywopłotu z iglaków najlepiej wybrać te odmiany, które sa odporne na mróz. Zalicza się do nich kolumnowe odmiany jałowców chińskich, cisy pospolite i pośrednie, a także tuje czyli żywotniki zachodnie.
Jak przygotować miejsce, aby iglaki dobrze i szybko rosły? Aby prosto posadzić wybrane krzewy czy drzewa należy przy użyciu sznurka wyznaczyć linię żywopłotu. To pomoże w równym posadzeniu roślin. Dalej należy przekopać ziemię na głębokość szpadla w pasie, który liczyć powinien około 60 centymetrów. Tak kopiemy doły, w których następnie umieszczamy roślinę. Dół powinien mieć dwa razy większą średnicę niż bryła korzeni. W podłożu usuwamy wszelkie korzenie i kłącza chwastów. Ważne jest, żeby gleba była żyzna, gdyż im żyźniejsza gleba, tym żywopłot będzie ładniejszy. Warto więc zmieszać glebę z ogrodu z glebą kupioną. Taki zabieg pozwoli na wzmocnienie rośliny.
Rośliny iglaste należy sadzić w odstępach od 30 do 50 centymetrów od siebie w przypadku żywopłotów formowanych, a kiedy chcemy mieć żywopłot nieformowany, odległość powinna wynosić od 50 do 80 centymetrów. Jeśli zależy nam na bardzo gęstym żywopłocie, to rośliny można posadzić w dwurzędzie tak, aby się mijały, niczym na szachownicy. Po posadzeniu należy obficie je podlać. Ziemię wokół roślin warto posypać grubą warstwą kory. Zabieg ten zabezpieczy ziemię przed wysychaniem, przemarzaniem i zachwaszczeniem.
Od drugiego roku wzrostu należy rozpocząć zasilanie żywopłotu. Najlepszą porą jest wiosna, kiedy należy rozłożyć od 2 do 3 centymetrów kompostu, który należy wymieszać z glebą. Można także użyć mineralnego nawozu przeznaczonego do iglaków lub uniwersalnego wieloskładnikowego.