Ogród jesienią mieni się różnymi barwami. Kolorowe liście i jesienne kwiaty potrafią upiększyć i umilić porządkowe prace w ogrodzie. Piękne kolorowe klomby wabią wzrok nie tylko właścicieli. Warto więc rozważyć założenie wrzosowiska, które zwłaszcza jesienią będzie prezentować się wspaniale.

Na pewno każdy ogrodnik (czy to amator, czy to profesjonalista) widział pola pokryte wrzosami. Piękne fioletowe dywany są nieodzownym elementem jesiennych krajobrazów. Taki dywan można sobie zafundować w swoim ogrodzie zakładając wrzosowisko. Wrzosy są bardzo wdzięcznymi roślinami, które posadzone w grupie tworzą kolorowe mozaiki. Okres ich kwitnięcia jest też stosunkowo długi, co sprawia, że przy deszczowej pogodzie można cieszyć się kolorowymi kwiatkami.

Roślina ta najładniej wygląda na skarpach, w ogrodach skalnych lub w pojemnikach, gdyż można tworzyć jesienne aranżacje. Pięknie wyglądają także w towarzystwie brzóz i jałowców. Ważne, by miały dostęp do światła, gdyż ich naturalnym środowiskiem są nasłonecznione polany. Lubią przepuszczalną, mało urodzajną glebę o kwaśnym pH. Ziemia musi też być sucha, nie może gromadzić się w niej woda, szczególnie wiosną i jesienią, gdyż korzenie szybko zgniją.

Aby założyć wrzosowisko, należy zdjąć około 15 centymetrów ziemi i położyć kwaśny torf. Tą warstwę należy zmieszać z podłożem. Rabata powinna mieć głębokość szpadla. Dostępne są specjalne podłoża dla wrzosów, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Odległości między roślinami powinny wynosić około 20-30 centymetrów, a całość należy zasypać korą. Pozwoli to na zatrzymanie wody w glebie, co pozwoli na przeżycie roślinie. Wrzosy mają bowiem płytki system korzeniowy, zatem należy dbać o jego ochronę. Do tego kora ochroni korzenie przez mrozem, a rozkładając się dostarczy próchnicy.

Wrzosy z doniczki sklepowej można przesadzić do ogrodu w zasadzie przez cały sezon. Jednak najlepszym czasem na to będzie wrzesień, kiedy roślina kwitnie. Ponieważ wrzosy najładniej wyglądają i najlepiej się czują w grupie, warto zadbać o towarzystwo dla nich. Pojedyncze okazy wkomponowane w inne rośliny mogą wyglądać sztucznie.

Podlewanie wrzosów nie jest skomplikowane, choć trzeba pamiętać, ze rośliny te nie lubią nadmiaru wody. Nie lubią także być przesuszone, dlatego najlepiej regularnie je podlewać. System korzeniowy jest dość płytko osadzony, więc roślina pije wodę z wierzchniej warstwy gleby. Aby pięknie rosły można je wiosną zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dawkę należy zastosować taką, jaką zaleci producent. Rośliny te nie lubią intensywnego nawożenia. Nawóz rozrzuca się między egzemplarzami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Najlepsze są więc nawozy wolno działające, które powoli uwalniają swoje moce. Większość preparatów do wrzosów stosować można dwa lub trzy razy w sezonie. Te wolno działające rozsypuje się tylko wiosną.