Wielu osobom dzieciństwo kojarzy się z podskubywaniem owoców z krzewów i wdrapywanie się na drzewa owocowe, by zerwać jak najlepsze owoce. Nie każdy oczywiście dysponuje wieloma hektarami czy arami na założenie swojego sadu przydomowego. Jednak aby to uczynić nie trzeba mieć wielkopowierzchniowego ogrodu. Przydomowy sad można już wydzielić w małym ogrodzie.

Aby dobrze zaplanować przydomowy sad przede wszystkim należy wiedzieć jaką glebą i warunkami się dysponuje. Potem trzeba zapoznać się z wymaganiami drzew i krzewów, które chcielibyśmy mieć w swoim sadzie. Nie jest to proste, albowiem wiele krzewów i drzew mogą mieć różne, a wręcz sprzeczne, wymagania. Jedne lubią słońce, inne cień. Jeszcze inne są odporne lub nie na mróz i chłód. Ważne są także rozmiary danej rośliny.

Zatem pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest wybranie odpowiedniego miejsca. Znajomość gabarytów i preferencji roślin, które chcemy posadzić, pozwoli na zaplanowanie odpowiedniej przestrzeni. Warto pamiętać, że najsilniej rosnącymi roślinami są orzech włoski oraz drzewa owocowe, jak np. czereśnie, śliwy, jabłonie czy grusze. Dla tych drzew w sadzie należy zaplanować około od 9 do 6 metrów kwadratowych. Mniej miejsca zajmują za to czereśnie, brzoskwinie czy morele, którym wystarczy około 5 metrów kwadratowych. Najmniej miejsca zajmować będą drzewa na podkładzie skarlającym. Tym wystarczy zaledwie od 3 do 4 metrów kwadratowych. Niewiele mniej miejsca można przeznaczyć na jeżyny, borówki czy jagody kamczackie.

Wybór miejsca jest bardzo ważny. Dysponując dużym ogrodem można sobie pozwolić na wybranie najkorzystniejszego miejsca. Gorzej jest w przypadku małych ogródków. Jest jednak zasada podstawowa, którą powinni pamiętać wszyscy – najsmaczniejsze owoce dojrzewają w pełnym słońcu. Zatem dobrze jest, aby rośliny miały do niego dostęp. Szczególnie ważne jest to dla tych roślin, które są ciepłolubne, jak choćby morele czy winogrona. Im należy zapewnić dużo słońca oraz możliwie jak najlepszą ochronę przed wiatrem.

Drugim kluczowym elementem jest podłoże. Aby drzewa i krzewy w naszym ogrodzie dobrze rosły należy zadbać o jak najbardziej pasujące im podłoże. Dla przykładu można wskazać, że borówka wysoka czy żurawina wielkoowocowa lubią podłoże żyzne, przepuszczalne o odczynie kwaśnym. Pozostała większość roślin lubi podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wiśnie z kolei lubią podłoże, w którym wody gruntowe są na poziomie nie mniejszym niż 1,2 do 1,5 metra.

Drzewa owocowe, które chce się posadzić w przydomowym sadzie, także mają znaczenie. Kiedy ma się do czynienia z bardzo małym obszarem przeznaczonym na sad, zazwyczaj wybór pada na pojedyncze drzewa z danego gatunku. Wiele drzew owocowych niestety potrzebuje pary do owocowania, tzw. zapylacza. Nie zalicza się do nich wiśnie, brzoskwinie czy orzech włoski.