Kamelia japońska to roślina o wyjątkowych kwiatach, które są nie tylko piękne, ale i eleganckie. Ich zaokrąglone, barwne płatki sprawiają wrażenie porcelanowych i wspaniale komponują się z zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Jej naturalnym terenem są górzyste tereny leśne znajdujące się na obszarze Chin i Japonii. Krzew ten jest zimozielony i może dorastać nawet do 10 metrów wysokości. W prawie oczywiście nie osiąga takich rozmiarów, a jedynie od 2 do 3 metrów wysokości.

Kamelia japońska jest niesamowicie ozdobnym krzewem. Ma gęsty i wzniesiony pokrój. Ozdobą jej są pełne lub półpełne barwne kwiaty, które mogą przybierać kolor różowy, biały, czerwony czy żółty. Występują także kwiaty dwukolorowe. Niestety, nie jest to roślina łatwa w uprawie. Szybko reaguje na zmianę miejsca podczas kwitnienia, zbyt wysoką lub niską temperaturę, suszę lub zalane czy zbyt duże lub za małe nasłonecznienie. Efektem jest zrzucanie kwiatów i pąków, a nawet liści. Może to także doprowadzić do śmierci rośliny lub spowodować choroby (jak choćby chlorozę). Zatem, zanim rozpocznie się jej uprawę, warto dobrze zapoznać się z wymaganiami tej rośliny.

W Polsce kamelię najczęściej można kupić zimą. Nie jest to dobra pora na przenoszenie rośliny z kwiaciarni do domu, gdyż roślina nie lubi zimna. Aby przetrwała tą przeprowadzkę warto zapewnić jej jak najlepsze zabezpieczenie przed chłodem – jak najgrubszy papier. Potem, w domu ustawić ją w widnym miejscu, jednak niezbyt ciepłym, np. widna oranżeria czy klatka schodowa. Podczas kwitnienia kamelia lubi temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. Warto także przez pierwszą godzinę do dwóch zatrzymać roślinę w papierze otulającym, alby ostrożnie wprowadzić roślinę w nową atmosferę.

Kiedy kwiat zakończy kwitnienie potrzebuje odpoczynku. Ustawia się ją wówczas w miejscu jasnym, ale już chłodniejszym, o temperaturze od 6 do 10 stopni. To także jest dobry czas na jej ewentualne przycięcie. Kiedy nadejdzie wiosna, a temperatura będzie wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza, roślinę wynosi się na balkon lub taras i ustawia w jasnym miejscu unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrym rozwiązaniem jest ażurowa korona drzew.

Wiosna to także odpowiednia pora by przesadzić roślinę. Można to robić co 3 do 4 lat i z wielką ostrożnością, albowiem roślina bardzo tego nie lubi.

Aby kamelia pięknie rosła potrzebuje żyznego, próchniczego i ciągle wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie. Roślina ta bardzo nie lubi wapnia w ziemi i w wodzie. Ta piękna róża nie lubi suszy i zalania. Najlepiej podlewać ją systematycznie i umiarkowanie odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Podczas okresu letniego warto ją nawozić połową dawki nawozu dla różaneczników i azalii, ponieważ nie lubi zbytniego nawożenia.