Nazwa tej rośliny, guzikowiec zachodni, jest dość zaskakująca. Na myśl przywodzi guziki. I nie ma tu wielkiej pomyłki, albowiem owocostany tej rośliny przypominają ręcznie robione guziki. Stąd wzięła się jej nazwa. Inną popularną nazwą jest „miodowe kulki”. Guzikowiec zachodni to bardzo rzadka w Polsce roślina uprawna. Może dlatego, że choć radzi sobie w polskim klimacie, to jednak zaliczana jest do roślin wymagających szczególnej troski.

Guzikowiec zaliczany jest do rodziny marzanowatych. Jego naturalnym środowiskiem jest Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. W krajach, skąd pochodzi, wysokość guzikowca sięga nawet 6 metrów. W Polsce jednak rzadko kiedy przekracza półtora metra, a szerokość mierzy między 100 a 120 centymetrów. Kształt rośliny jest kulisty, co potęguje jej atrakcyjność. Młodziutkie pędy przyjmują czerwonawy odcień i są dość cieniutkie. Liście są lancetowate, błyszczące, a ich długość dochodzi do 15 cm. Pojawiają się one dosyć późno, bo około połowy maja. Jesienią liście przyjmują barwy od żółtej po brązową.

Najpiękniejsze u guzikowca zachodniego są jego oryginalne kwiaty. Roślina ta kwitnie od połowy lipca do połowy września. Kwiatostany tworzą kule o średnicy od 2 do 4 centymetrów, które pięknie pachną. Kwiaty są drobniutkie, zrosłopłatkowe z długimi słupkami i krótkimi pręcikami. Kiedy roślina przestanie kwitnąć, także stanowi bardzo atrakcyjną ozdobę ogrodu. Tworzą się bowiem czerwonobrązowe owocostany, które przypominają guziki. Ich samoistne opadnięcie poprzedzone jest kilku tygodniowym dojrzewaniem.

Guzikowiec zachodni zaliczany jest do roślin miododajnych. Oprócz pszczół i innych zapylaczy, lubią ją także motyle. W miejscach naturalnego występowania, z jej miodu korzystają także kolibry, a także ptactwo wodne. Można kupić bardziej ozdobną wersję guzikowca, która nazywa się Sugar Shack. Ta odmiana może oczarować atrakcyjnymi owocostanami, które mają czerwoną barwę.

Guzikowiec lubi słońce i wilgoć, zaleca się więc, aby sadzić go w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Roślina toleruje częściowe zacienienie. Lubi także gleby piaszczysto-gliniaste. Oprócz zimna i wiatru, guzikowiec bardzo nie lubi suszy. Dlatego należy zadbać, aby jego podłoże było zawsze wilgotne. Może za to być sadzony na glebach, które są okresowo zalewane i podmokłe, jak choćby ogrodach bagiennych. I choć jest to krzew ciepłolubny, to znosi dobrze wiosenne przymrozki. Jednak młode krzewy, które mają rok lub dwa lata, najlepiej przykrywać na zimę włókniną czy chochołami ze słomy. Roślinę można sadzić jesienią lub wiosną, a jej miejsce w ogrodzie należy dobrze przemyśleć, albowiem guzikowiec bardzo nie lubi przesadzania.