Każdy miłośnik przyrody i zapalony ogrodnik amator, a nawet ten bardzo profesjonalny ogrodnik, przyzna, że w swoim ogrodzie chciałby mieć najpiękniejsze rośliny, które będą cieszyły oko nie tylko właściciela, ale i gości. Są to bowiem rośliny, które zachwycają swoim kolorem, fakturą liści czy kształtem korony lub kwiatów. Oto kilka roślin ogrodowych, które uznaje się za najpiękniejsze.

Jednym z takich okazów jest Jodła kalifornijska, łac. Abies concolor. Jest to typowo górskie, duże i silne drzewo. Zimą utrzymuje swój zielony kolor. Jego krój jest regularny i piękny. Czasem tylko starsze drzewa robią się „gołe” od dołu. Pień drzewa jest popielatoszary, a gałęzie wyrastają z niego poziomo. Przeciętna długość igły wynosi do 7 centymetrów, a jej kształt jest lekko wygięty w łuk ku górze. Kiedy się rozetrze igły, pachną przyjemnie cytrynowo. Kolor igły jest taki sam z każdej jej strony, dlatego drzewo to nazywane jest także jodłą jednobarwną. Drzewo ma duże szyszki, sięgające do 12 centymetrów. Kiedy dojrzewają stają się jasnobrązowe. Zanim to się stanie, są jasnozielone lub jasnoniebieskie. Czasem fioletowe. Ze względu na swoje gabaryty, zalecana jest do dużych ogrodów.

Inną bardzo efektowną i coraz popularniejszą rośliną ogrodową jest hortensja. Roślina ta lubi najbardziej lekko zacienione miejsca i osłonięte od wiatru. Z wielu jej odmian, najłatwiejsze są te drzewiaste i bukietowe. Zaletą ich jest to, ze mogą zimować bez przykrycia. Hortensja kwitnie na noworocznych pędach, a jej kwiaty są niezwykle efektowne. Jest bardzo efektowną, choć dość trudną w uprawie rośliną. Odmiana ogrodowa jest dość delikatna i kapryśna. Lubi ciepło, a zimę lepiej znosi w klimacie cieplejszym. Ta odmiana z kolei kwitnie na pędach z poprzedniego roku, a jeśli te pędy zmarzną, kwitnąć nie będą.

Kolejną bardzo efektowną rośliną ogrodową jest ognik szkarłatny. Roślina ta dla odmiany lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Jej kwiaty są białe, natomiast największą ozdobą są owoce, które zebrane w baldachy przyciągają spojrzenia. Są bowiem drobne, kuliste, czerwone, pomarańczowe lub żółte. Ognika można posadzić pojedynczo lub w grupach. Może pnąć się po murze, być posadzonym w pojemnikach lub rosnąć na nieformowanych żywopłotach. Roślina ta nie lubi być przycinana, gdyż ma dość twarde drewno. Starsze okazy nie lubią także być przesadzane.

Kalina koralowa to kolejny przepiękny okaz rośliny ogrodowej, której nie powinno zabraknąć w ogrodzie miłośnika flory. To rozłożysty krzew z luźną koroną. Może osiągnąć wysokość do 4 metrów. Jego liście są ładne – jasnozielone, a jesienią przyjmują kolor purpury. Lecz nie one stanowią jej główną ozdobę, a kwiaty. Kwiatostany Kaliny koralowej są kuliste i rozwijają się w maju. Można je dostrzec jako piękne białe kule kwiatów. Niegdyś roślina ta była niezwykle popularna w parkach dworskich. Dzisiaj najłatwiej zobaczyć ją w wiejskich ogrodach.